३१ असार २०८१, आईतवार

कालीकोटकी ताराले पाईन् अन्तराष्ट्रिय अर्वाड


कालीकोटः निर्माण ब्यवसायी तारा शाहले अन्तराष्ट्रिय अर्वाड पाएकी छन् । कालीकोट जिल्लाको खाडाचक्र नगरपालिका निवासी शाहले महिला एचिभर अवार्ड पाएकी हुन् ।
लामो समयदेखि निर्माण ब्यवसायमा सक्रिय रहेकी शाहले नेपालको तर्फबाट निर्माण व्यवसायमा अन्तराष्ट्रिय अर्वाड पाउन सफल भएकी छन् । १६ वर्षको अनुभव र दृढ संकल्प साथ, आफु स्थायी शिक्षको जागिर छोडेर व्यवसायमा लागेको शाहले बताइन् ।
उनले भनिन् नेपाल सरकारसँगको सम्झौता कर्णाली प्रदेशका विभिन्न जिल्लामा अस्पताल, पुल, सडक र भवन निर्माणमा सक्रिय भएर लागेकी छन् । दुर्गम क्षेत्रकी महिला अझ निर्माण जस्तो जटिल क्षेत्रमा काम गर्दै गर्दा, आफुले धेरै चुनौती सामना गरेको अनुभव शाहसंग छ ।
सुरुवातमा धेरै चुनौतीको सामना गर्नुपर्यो शाहले भनिन् अहिले ती चुनौती मेरो जीवनको बहुमुल्य सफलता र सिकाईले अहिले अर्वाड पाउन सफल भए । सुपरस्टार कन्स्ट्रक्सन प्रालिको प्रबन्ध निर्देशकको हैसियतले शाहले क्वीन बुकद्वारा सञ्चालित वुमन आयरन लेडी अफ आउटस्ट्यान्डिङ वुमन एचिभर अवार्ड र आयरन लेडी अफ कन्स्ट्रक्सन विजनेशका क्षेत्रमा उत्कृष्ट महिला अवार्ड पाएकी छन् ।


महिलाको तर्फबाट निमार्ण व्यवसायीमा उक्त अर्वाड पाउने शाह नेपालको पहिलो महिला हुन् । अर्वाडमा मुकुट, अन्तर्राष्ट्रिय उपलब्धि ट्रफी, विश्वव्यापी रूपमा सम्मानित प्रमाणपत्र, अन्तर्राष्ट्रिय पुरस्कार सुरक्षित गर्न पदक, रानी पुस्तकमा लेख पोस्ट गर्ने अवसर, रानी पुस्तक सम्मेलनमा भाग लिन अनुमति, रानी पुस्तकमा म्यागजिन विमोचन, पुरस्कार विजेताको लागि बोनाफाइड पत्र पाउने छन् ।
साथै उनले उत्कृष्ट ब्याज, उच्च गुणस्तर अन्तर्राष्ट्रिय मानक पदक, अवार्डिङ पलका तस्बिर र भिडियोहरू, सम्मेलन किट, प्रेस भेट र अन्तर्वार्ता प्रवर्द्धन, आजीवन सदस्यता, सामाजिक मिडिया प्रचार, आधिकारिक चयन निमन्त्रणा कागजात, कम्पनीको नाम र व्यापार नाम प्रवर्द्धन, भिडियो मुख्य नोट प्रचार, समाचार विज्ञप्ति, ब्यानर विमोचन, अनलाइन प्रेस विज्ञप्ति, सामूहिक तस्विर खिच्दै, नेटवर्किङ डिनर गर्न पाउने भएकी छन् ।
अर्वाड दिने संस्थाले राष्ट्रिय र अन्तर्राष्ट्रिय निकायहरूसँग अन्तरक्रिया गर्ने मौका दिने, विश्वस्तरीय सदस्यहरुको सामु अवार्ड विजेतालाई उजागर गर्ने, विजेतालाई क्रेडिट थप्ने, क्वीन बुक महिलाहरूको अथक प्रयास, कडा मेहनत, आत्मविश्वास, र उपलब्धिलाई सम्मान गर्ने रहेको छ ।

कसरी भयो निर्माण व्यवसायमा शाहको चासो

नमस्कार म तारा शाह हुँ । म कर्णाली प्रदेशको दुर्गम जिल्ला कालिकोटमा जन्मेकी हुँ । श्री पञ्चदेव उच्च माध्यमिक विद्यालयमा विद्यार्थीको रूपमा मेरो यात्रा सुरु भएको हो । जहाँबाट मैले मेरो उच्च माध्यमिक शिक्षा (+२) पूरा गरें । पछि मैले काठमाडौंको ताहाचल क्याम्पसबाट स्नातकोत्तर गरें ।


दुई दशकसम्म मैले कालिकोटको श्री महादेव आवासीय निम्न माध्यमिक विद्यालयको प्रधानाध्यापकको रूपमा काम गरेँ । त्यहिबेला मैले नेपालको दुर्गम क्षेत्रहरूमा विकासको अत्यावश्यक आवश्यकता महसुस पनि गरें । देशमा शिक्षा र स्वास्थ्य सेवाको पहुँचमा महिलाहरूले सामना गर्नुपरेको संघर्षले मभित्र राष्ट्रको उन्नति र महिला सशक्तीकरणमा केहि गर्न केही गर्नुपर्छ भन्ने कुराले ध्यान खिच्यो ।
कर्णालीको कालिकोटमा महिलाहरू शिक्षा र स्वास्थ्य सेवाबाट बञ्चित छन । त्यहिकारण मैले कर्णालीमा त थुप्रै कालिकोट जस्ता अरु जिल्ला पनि त छन भन्ने महसुस गरें र नुन र सिटामलको अभावमा बाँचिरहेका कर्णालीका महिलाको सशक्तीकरण र विकासमा जोड दिएँ । कर्णालीका यी दुर्गम क्षेत्रहरूका महिलाको दैनिक कार्य घाँस काट्ने र कृषि गतिविधिहरूमा संलग्न हुनु नै हो । यस्ता क्षेत्रमा महिला सशक्तिकरणको विकास गर्नु धेरै टाढाको सपना जस्तै छ ।
नेपाल रेडक्रस, मानव अधिकार, र सेभ द चिल्ड्रेन जस्ता संस्थाहरूसँग सहकार्य गर्दै मैले दुर्गम क्षेत्रका मानिसहरूको जीवन सुधार गर्न विभिन्न कार्यमा सक्रिय रूपमा सहभागी भएँ । यसैको अनुभवले कर्णाली क्षेत्रको विकासको कमीलाई सम्बोधन गर्न र कर्णाली र विकासको बिचको खाडल कम गर्न मलाई सधै साथ दियो ।
१६ वर्षको अनुभव र दृढ संकल्प साथ, म निर्माण उद्योगमा प्रवेश गरें । नेपाल सरकारसँगको सम्झौता बमोजिम हाल म कर्णाली प्रदेशमा अस्पताल, पुल, सडक निर्माणमा संलग्न छु । दुर्गम क्षेत्रकी महिला अझ निर्माण जस्तो जटिल क्षेत्रमा काम गर्दै गर्दा , मैले धेरै चुनौतीहरूको सामना गर्न पर्यो । आजभोली म ती चुनौतिलाई नै मेरो सफलता र जीवनका बहुमूल्य सिकाइ ठान्दछु ।
सन् २००६ मा नेपाल रेडक्रस सोसाइटी कालिकोटको सचिव हुंदा मलाई चीन भ्रमण गर्ने अवसर मिल्यो । त्यहाँ मैले देखेको उल्लेखनीय प्रगति र विकासले ममा अमिट छाप छोड्यो । मैले देखेको चिनको विकास र प्रगती, कर्णालीमा पनि गर्ने अभिप्रायले सन् २००८ मा मैले निर्माण कम्पनी, सुपर स्टार कन्स्ट्रक्सन सर्भिसेजको स्थापना गरें ।
मेरो प्रयास र कामले गर्दा २०१८ र २०२३ मा प्रतिष्ठित राष्ट्रिय महिला सम्मान र २०२१ मा एशियाली पुरस्कारबाट म सम्मानित भएँ । यी सम्मान भन्दा पनि ठूलो सन्तुष्टि मेरा परियोजनाहरूले यस क्षेत्रका मानिसहरूको जीवनमा परेको सकारात्मक प्रभावमा मलाई मिल्छ ।
भविष्यमा पनि मेरो ध्यान निर्माण उद्योगमा गुणस्तर र दिगो विकास प्रवर्द्धनमा रहने छ । म राष्ट्र निर्माणमा महिलाको निर्णायक भूमिका हुन्छ भन्ने कुरामा विश्वस्त छु र धेरै भन्दा धेरै महिलाहरूलाई यस क्षेत्रमा सामेल हुन प्रेरित गर्न चाहन्छु । यसका अलवा, म निर्माण ब्यावसायको विकास र नवप्रवर्तनको लागि अनुकूल वातावरण सिर्जना गर्न प्रतिबद्ध छु ।
देशको विकासमा महिलाले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्न सक्छन् भन्ने कुरामा मेरो दृढ विश्वास छ । म निर्माण ब्यवसायमा राजनीतिक हस्तक्षेप न्यूनीकरण र विकासका पहलहरूलाई सहजीकरण गर्दै उद्योगीहरूको पक्षमा सदैव वकालत गर्दछु र पछि पनि गर्ने छु । कम्पनीको वृद्धि विकास र नेपालमा थप प्रभावकारी निर्माण परियोजनाहरू सञ्चालन गर्ने मेरो आगामी लक्ष्य रहेको छ ।